Alergie na vlašské ořechy

Adam, kterému bylo kolem 40 let, měl alergii na vlašské ořechy a velmi těžkou alergickou minulost. Ve věku 5 nebo 6 let mu byla diagnostikována „alergie na všechno", takže v následujících letech reagoval alergicky prakticky na vše – od pylu přes zvířecí srst až po nejrůznější potraviny. Škála příznaků byla široká...

To přetrvávalo do doby, než ho
jeho partnerka v jednom z rozhovorů (Adamovi bylo tehdy 30 let) upozornila na to, že by jeho příznaky mohly být i důsledkem sebenaplňujícího se proroctví. V tu dobu o tom byla vlastně už přesvědčená.

Díky tomuto rozhovoru se Adam přestal bát různých věcí... a pylová alergie se už nikdy neobjevila. 

Alergie na zvířecí srst zmizela poté, co si Adam pořídil vlastní domácí zvířata. 

A když si Adam postupně „osahal" různé druhy ovoce a zeleniny, vymizely až na pár výjimek také ony nepříjemné reakce na ně.

Jednu z výjimek představovala alergie na vlašské ořechy. Na tu jsme se proto podívali blížeji v kurzu.

Její příčinu bylo v první řadě nutné hledat tam, kde vznikly ostatní alergie, tedy v důsledku diagnózy. Stejně tak se ale mohlo jednat i o první opravdovou alergickou reakci, která se u Adama objevila v pěti letech a kvůli které byl proveden alergologický test – a další alergie se pak vyvinuly v důsledku šoku ze stanovené diagnózy a s ní spojené úzkosti přenášené matkou... Bohužel to bylo už moc dávno na to, aby se dalo zjistit více...

K alergickým příznakům patřil oteklý jazyk s bodavou bolestí. Při některých pokusech se objevila pouze necitlivost nebo pocit chlupatého, drsného jazyka.

Nakonec jsme se přiklonili k možnosti, že tyto příznaky byly důsledkem konfliktu (šoku) z předchozích alergií, a sice že Adam nechtěl mít vlašský ořech, který se naučil klasifikovat jako nebezpečný, v ústech, a nejraději by ho vyplivl... Na takovýto pocit totiž reaguje mimo jiné „zvláštní program" pro povrch jazyka.

Aby se zbavil i této alergie, prováděl Adam po několik měsíců čas od času experiment, při kterém si zvědomoval právě tyto věci. Příznaky se pokaždé zmírnily, až nakonec zcela vymizely... 

O své zkušenosti natočil Adam krátké video:

Jak jsem si dal vlašský ořech do pusy, okamžitě jsem na jazyku ucítil řezavou bolest a chvíli nato mě bolela celá ústa. Když jsem zkoušel jíst vlašské ořechy opakovaně, v určitém okamžiku mě na jazyku už jenom mírně štípalo. Ostatní nepříjemné příznaky zmizely.

Na bodavou bolest na jazyku jsem si zvykl – prostě jsem si myslel, že tak vlašské ořechy chutnají! Chvíli mi to trvalo, než jsem si zvědomil, že není možné, aby takovouto bolest způsobovaly všechny vlašské ořechy.

Předchozí pokusy, díky nimž jsem zjistil, že bolest z velké části odezní, když sním ořechy opakovaně, mi dodaly jistotu, kterou jsem potřeboval pro závěrečný pokus: hluboko uvnitř jsem si uvědomil, že mi ořech nemůže ublížit, a s tímto vědomím jsem ořech snědl. 

To bylo poprvé, kdy jsem na jazyku ucítil sladkou chuť ořechů...

Odehrálo se to asi před dvěma měsíci a od té doby mě v ústech už nic nebolí, když jím ořechy. Této alergie jsem se definitivně zbavil!

Zdroj (Fall 22)